PLA

PLA (polylactide acid) je najuniverzálnejším tlačovým materiálom, vhodným aj pre tlač veľkých objektov. Jeho najväčšou prednosťou je nepatrný sklon ku skrúcaniu daný minimálnym rozpínaním pri tavení. Aj pri nižších teplotách je výtlačok pevný jednotlivé vrstvy kvalitne spojené.

PLA, PLA materiál, PLA filament

Po tlači možno aj tento materiál opracovávať bežnými postupmi, avšak vďaka nízkemu tavnému bodu je nemožno napríklad dobre strojne brúsiť. Brúsny papier strojnej brúsky materiál rýchlo zahreje až k bodu mäknutia. Túto nevýhodu možno pochopiteľne odstrániť chladením materiálu pri opracovaní. Ručné brúsenie je možné prakticky bez obmädzenia, materiál je možné aj dobre vŕtať či lakovať (samozrejme po ošetrení základnou farbou pre tvrdé plasty).

Materiál je dodávaný v mnohých farebných mutáciách nepriehľadných aj priehľadných variantoch. Rôzne farebné varianty umožňujú tlač mimoriadne efektných objektov bez nutnosti následného lakovania.

PLA je biologicky plno odbúrateľný materiál (rozklad iba v agresívnom prostredí), vyrábaný z kukuričného škrobu či z cukrovej trstiny. Vďaka svojim mimoriadnym vlastnostiam je stále viac priemyselne využívaný. Stále si však ponecháva svoju ekologickú schopnosť rozkladu. Nie je na mieste obava z toho, že PLA sa vám v priebehu pár rokov rozpadne. Je pomerne materiálovo stály a nestráca ani svoju farbu.

PLA je vhodné pre 3D tlačiarňe, ktoré majú otvorený tlačový priestor. Nie je potrebné maž vždy vyhrievanú podložku aj keď sa určite odporúča. Po zvládnutí základov 3D tlače, pre ktorú je vhodnejšie používať PLA. Možno PLA odporučiť ako univerzálny materiál pre všetky typy výtlačkov.

Parametre PLA

PLA pri 3D tlači je pomerne menej deformované ako ABS. Umožnuje to tlačiť presnejšie modely. Je tu možnosť tlače aj bez vyhrievanej podložky. Odporúča sa však vyhrievaná podložka hlavne pri plošných modeloch.
Dĺžka na cievke: 340 m / 115 m
Priemer vlákna: 1.75 / 3 mm
Tolerancia rozmeru:
±0,05 mm
Maximálna doporučená veľkosť objektu: bez obmedzenia
Teplota tlačovej plochy: 40 – 50 °C
Teplota trysky pre prvú vrstvu: 200 °C
Teplota trysky pre následujúce vrstvy: 185 °C
Rýchlosť tlače malých objektov do 80 mm: 30 – 40 mm/s
Rýchlosť posunu extrudéra: 150 – 180 mm/s
Rýchlosť tlače väčších objektov: 50 mm/s

Názov Farba
Traffic White – RAL 9016
Light Yellow – RAL 1026
Light Orange – RAL 2005
Light Red – RAL 3024
Sky Blue – RAL 5015
Light Green – RAL 6038
Traffic Black – RAL 9017

Materiál je navinutý do cievky o váhe 1 kg a s priemerom 1,75 mm. Odchylka je štandardne od daného priemeru ± 0,05 mm.
Všetky tieto materiály sú dostupné u nás v sklade. Prípadne ich vieme zabezpečiť obrat priamo od výrobcu. Pri väčších odberoch ponúkame množstevné zľavy. Pri zakúpení 3D tlačiarne spolu s 8 ks 3D materiálom z našej ponuky ponúkame taktiež výhodné zľavy. Viac informácií na požiadani. Prípravu modelov si môžete pozrieť na Academy X.