ABS

ABS (Akrylonitrilbutadienstyren) je materiál špeciálne navrhnutý pre 3D tlač. Minimálna zmraštitelnosť a vysoká presnosť vlákna zaručuje kvalitnú tlač. Dodávame priemer 1.75 (3 mm na požiadanie). 3D factories garantuje presnosť v tolerancii ± 0,05mm. Obvykle sa však pohybuje ± 0,02 mm.

ABS, ABS materiál, ABS filament

Veľkou výhodou tohto materiálu je najnižšia závistlosť na presnom nastavení tlačovej hlavy a odolnosť výtlačku. Tento materiál nedoporučujeme pre bežnú tlač veľkých objektov presahujúcích svojim najdlhším rozmerom 80 mm. Je dodávaný v niekolkých farebných odtienoch.

Vzhľadom k najvyššej tlačovej teplote možno výtlačok ľahko opracovávať brúsením, vrtánim a ostatnými bežnými technikami. Po použití základného nástreku na plasty je možné i lakovanie finálneho výrobku do požadovaného odtiena. Pri tlači je vždy treba tlačiť na základnú mriežku, protože i menšie objekty majú tendenciu sa ľahko odtrhnúť od tlačového stolu.

ABS je vhodné pre tialčiarne s uzavretým tlačovým priestorom. Niektoré tlačiarne vyslovene využívajú len ABS. Pri tlači je potrebná vyhrievaná podložka. Je citlivé na výkyvy teplôt.

ABS patrí do skupiny termoplastov. Má teda vlastnosti, že po roztavení a následnom vychladnutí sa znova vracia do pôvodného pevného skupnestva. Vyrába sa z ropy a preto je populárny hlavne u konštruktérov a v priemysle. Má výborné mechanické vlastnoti, teda je ľahko opracovateľný. Chemicky sa môže opracovať ABS pomocou acetónu. Acetón ma AS dvojaké využietie. Pomocou leptania môžeme spájať dva 3D modely do jedného celku. Druhou možnosťou je povrchová úprava. Model získava po pôsobení acetónu hladký až lesklý povrch.

ABS je pomerne trvácny materiál. Skladovanie nie je náročné. Nemal by sa však vystaviť slnku a nadmernej vlhkosti. Aj keď ABS nepohlcuje vo veľkej miere vlhkosť ako je to pri PVA.

Parametre ABS

ABS je ropný produkt a tak pri topení uniká škodlivý zápach. Odporúča sa preto vetrať miesnosť. Nie je to však zdriaviu príliž nebezpečné. Má však nevýhodu práve pri spomínanom vetraní. Je pomerne náchyľné na zmenu teploty. Tým dochádza zmršťovaniu a dokonca aj praskaniu 3D modelu. Preto je potrebné 3D model veľmi pomaly ochladzovať. Podložka pri ABS musí byť vyhrievaná.

Dĺžka na cievke: 400 m / 135 m

Priemer vlákna: 1,75 / 3 mm

Tolerancia rozmeru: ±0,05 mm

Maximálna doporučená veľkosť objektu: 80 mm

Teplota tlačovej plochy: 80 – 90 °C

Teplota trysky pre prvnú vrstvu: 245 °C

Teplota trysky pre následujúce vrstvy: 235 °C

Rýchlosť tlače malých objektov do 40 mm: 20 – 30 mm/sec

Rýchlosť posunu extrudéra: 150 – 180 mm/sec

Rýchlosť tlače  väčších objektov: 40 – 50 mm/sec

Názov Farba
Natural
Light Yellow – RAL 1026
Light Orange – RAL 2005
Light Red – RAL 3024
Sky Blue – RAL 5015
Light Green – RAL 6038
Traffic Black – RAL 9017

Materiál je navinutý do cievky o váhe 1 kg a s priemerom 1,75 mm. Odchylka je štandardne od daného priemeru ± 0,05 mm. Všetky tieto materiály sú dostupné u nás v sklade. Prípadne ich vieme zabezpečiť obrat priamo od výrobcu. Pri väčších odberoch ponúkame množstevné zľavy. Pri zakúpení 3D tlačiarne spolu s 8 ks 3D materiálom z našej ponuky ponúkame taktiež výhodné zľavy. Viac informácií na požiadani. Prípravu modelov si môžete pozrieť na Academy X.